Naskórek nasza bariera ochronna

Naskórek nasza bariera ochronna

Nasza skóra zbudowana jest z warstw pełniących różne funkcje. Naskórek to najbardziej powierzchowna powłoka naszego ciała, dlatego ma stanowić barierę oddzielającą wnętrze organizmu od środowiska zewnętrznego. Zapobiega wnikaniu negatywnych czynników (np. zanieczyszczeń, mikroorganizmów), a jednocześnie blokuje „ucieczkę” niezbędnych substancji, głównie wody.

 

Na powierzchni naskórka znajduje się tzw. płaszcz hydrolipidowy. Jest to mieszanina wody i lipidów (upraszczając: tłuszczów), która złożona jest z potu i łoju, które zostały częściowo zmetabolizowane przez bakterie naturalnie bytujące na naszej skórze. W jej skład wchodzą: woda, tłuszcze (triglicerydy, woski, wolne kwasy tłuszczowe, skwalen), kwas mlekowy, mocznik, różne jony (magnezowe, sodowe, potasowe i wapniowe), a także substancje pochodzące z rozpadu komórek naszych gruczołów łojowych. Ten skład determinuje funkcję barierową skóry, a niedobór lub nadmiar jakiejkolwiek składowej zaburza funkcję ochronną naskórka. Ponadto płaszcz hydrolipidowy jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego odczynu (pH) powierzchni naskórka, które powinno być lekko kwaśne.

 

Wiemy zatem, że na powierzchni naszego naskórka powinny występować lipidy. Częste ich zmywanie i zastępowanie sztucznymi składnikami jest niepożądane, bo pogarsza funkcjonowanie skóry. Dlatego proces oczyszczania cery jest istotnym aspektem dbania o jej zdrowie i piękno. Różne części roślin mogą być źródłem olejów zawierających lipidy potrzebne naszej skórze. W nasionach, pestkach, owocach, a także kiełkach znajdziemy różne mieszaniny kwasów tłuszczowych. Ich działanie na skórę zależne jest od typu i ilości tłuszczowych kwasów nasyconych i nienasyconych. Oprócz działania nawilżającego regulują procesy metaboliczne i odnowę naskórkową.

Zmniejszenie ilości lipidów w skórze może nastąpić z wielu powodów:

 

  • nieprawidłowej pielęgnacji: zbyt agresywne mycie, stosowanie mydeł (zasadowe pH), niedostateczne nawilżanie, używanie niewłaściwie dobranych silnych składników aktywnych (np. kwasów, retinolu);
  • mechanicznych urazów: podczas depilacji woskiem, maszynką, golenia zarostu, częstych otarć;
  • działania niekorzystnych warunków otoczenia: silnego wiatru, mrozu, ekspozycji na promieniowanie słoneczne, suchego powietrza w klimatyzowanych pomieszczeniach;
  • leczenia dermatologicznego: szczególnie produkty przeciwtrądzikowe mogą zmniejszać produkcję sebum i zaburzać równowagę wodno-lipidową skó

 

Aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej, należy ograniczyć działanie wymienionych czynników i poprawić skuteczność codziennej pielęgnacji. Znając lipidy, które współtworzą warstwę rogową naskórka i wspomagają jego funkcje ochronne, można włączyć do pielęgnacji skóry kosmetyki, których skład jest oparty na tych właśnie tłuszczach. Dzięki temu skóra będzie prawidłowo funkcjonować, bronić się przed drobnoustrojami i nie będzie tak łatwo ulegała podrażnieniu.

 

Mycie skóry wspomaga zachodzący naturalnie proces złuszczania się naskórka, usuwa pozostałości makijażu i kremów stosowanych rano lub na noc. Jest szczególnie ważne, gdy mamy problem ze zmianami trądzikowymi niezapalnymi (zaskórniki zamknięte i otwarte) oraz zapalnymi (grudki, krostki)

 

Zostaw komentarz

Prosimy zauważyć, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.