Wbrew pozorom, skóra nie lubi słońca

Wbrew pozorom, skóra nie lubi słońca

Przyjęło się uważać, że musimy „wystawiać” skórę na działanie promieniowania słonecznego, żeby nasz organizm wyprodukował odpowiednią ilość witaminy D. Faktycznie, witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, wielokrotnie wykazano, że ma właściwości immunomodulujące (wpływa na procesy odpornościowe), a jej niedobór przyczynia się do rozwoju wielu chorób, od neurodegeneracyjnych, przez otyłość, skłonność do infekcji, choroby układu krwionośnego, po choroby nowotworowe. Jej prekursor jest syntezowany w skórze pod wpływem promieniowania UV, a następnie ulega przemianom w wątrobie i nerkach do ostatecznej, biologicznie aktywnej formy. Możemy ją też dostarczać wraz z pożywieniem, bogate w witaminę D jest mięso ryb, np. węgorza, łososia i śledzia, a także wątróbka wołowa, sery, żółtka jajek, grzyby i w mniejszym stopniu mleko i niektóre warzywa.

 

             Jednakże podczas ekspozycji słonecznej musimy pamietać o negatywnych skutkach działania promieniowania UV. Jest ono uważane za jeden z kluczowych egzogennych czynników odpowiadających za przyspieszone starzenie się skóry. Promieniowanie ultrafioletowe może nasilać produkcję wolnych rodników w skórze, a także metaloproteinaz, których zwiększona aktywność jest wykrywana w stanach zapalnych i nowotworowych. Nadmiar metaloproteinaz jest też jedną z głównych przyczyn zmniejszonej produkcji kolagenu. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do tzw. fotostarzenia, charakteryzującego się przebawieniami, nadmierną reakcją zapalną w skórze i trwałym rozszerzeniem naczyń krwionośnych (co jest szczególnie istotne u osób z cerą naczyniową, wrażliwą, alergiczną).

 

             Ochrona skóry przed nadmiernym działaniem promieniowania UV (UVA i UVB) jest kluczowym elementem prewencji starzenia się skóry. Można tego dokonać na kilka sposobów:

 

  1. chronić skórę za pomocą filtrów UV - mineralnych (fizycznych), które odbijają promieniowanie, oraz chemicznych, które pochłaniają energię promieniowania, nie pozwalając jej dotrzeć do DNA komórki;
  2. stosować produkty kosmetyczne wspomagające naturalne procesy regeneracji skóry, szczególnie te o działaniu antyoksydacyjnym;
  3. chronić twarz i ciało w słoneczne dni za pomocą odpowiedniego ubrania, kapelusza, okularów przeciwsłonecznych.

 

W obszarze kosmetyków o działaniu anti-ageing badania naukowe wskazują na potrzebę hamowania nadmiernej aktywności: kolagenazy, elastazy, hialuronidazy, tyrozynazy - enzymów przyspieszających rozkład niezbędnych elementów budulcowych naskórka i skóry właściwej. Produkty kosmetyczne o działaniu przeciwstarzeniowym powinny też działać nawilżająco, przeciwzapalnie, hamująco na produkcję metaloproteinaz i glikację białek.

Zostaw komentarz

Prosimy zauważyć, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.