Czy skóra mężczyzn jest inna niż skóra kobiet?

Czy skóra mężczyzn jest inna niż skóra kobiet?

Wydawałoby się, że skóra człowieka jest taka sama niezależnie od płci. Ale wszyscy zdajemy sobie sprawę, że skóra mężczyzn w pewnych aspektach różni się od kobiecej. Co tak naprawdę jest innego w budowie i fizjologii męskiej skóry, co sprawia, że potrzebuje trochę innej pielęgnacji?

 

Zasadniczo budowa i funkcje skóry są takie same u obu płci. Jednak w obrazie histologicznym (pod mikroskopem) i w funkcji fizjologicznej i immunologicznej występują różnice, które mają znaczenie podczas dobierania odpowiedniego kremu lub serum. Naukowe doniesienia są niekiedy sprzeczne. Najczęściej w wielu źródłach spotkamy się z informacją, że naskórek mężczyzn jest grubszy niż kobiet, głównie w obrębie najbardziej powierzchownej warstwy rogowej. Ponadto ta warstwa jest bardziej nawilżona i obserwuje się mniejszą przeznaskórkową utratę wody (tzw. TEWL). W męskim naskórku jest więcej melanocytów - komórek odpowiedzialnych za produkcję barwnika, co można zauważyć szczególnie w starszym wieku - statystycznie dojrzała skóra u mężczyzn jest ciemniejsza niż u kobiet. W niektórych badaniach wykrywa się też różnice w pH skóry - u mężczyzn jest nieco niższe.

 

W rozpatrywaniu procesu starzenia się skóry istotne są różnice w skórze właściwej, która jest niejako „rusztowaniem” dla całego narządu, jakim jest skóra. U mężczyzn włókna kolagenowe mają większą średnicę i ułożone są w bardziej zwartą sieć, przez co obserwuje się zwiększone napięcie skóry. Wprawdzie u kobiet jest więcej włókien sprężystych, przez co mają skórę bardziej elastyczną (jest to przystosowanie ewolucyjne do rozciągania skóry w czasie ciąży), ale wciąż skóra mężczyzn jest mniej podatna na powstawanie zmarszczek (jest ich mniej, ale są głębsze). Poza tym, skóra mężczyzn starzeje się dość jednostajnie na przestrzeni czasu, u kobiet następuje szybkie przyspieszenie starzenia po menopauzie.

 

To nasuwa stwierdzenie, że hormony również odgrywają znaczenie w różnicowaniu skóry męskiej i żeńskiej. Skóra jest narządem docelowym m.in. dla hormonów płciowych męskich (androgenów). Androgeny działają na nią poprzez receptory androgenowe, które znajdują się w większości komórek skóry, m.in. keratynocytach, fibroblastach, gruczołach łojowych i potowych. Z wiekiem mężczyźni doświadczają spadku poziomu androgenów (w tym testosteronu), hormonu wzrostu i melatoniny - jest to tzw. andropauza. Kiedy poziom testosteronu spada, dochodzi do zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych (choć w porównaniu ze skórą kobiet wydzielanie łoju i tak jest większe). Aktywność gruczołów potowych jest znacznie większa u mężczyzn niż u kobiet.

Jakich zatem szukamy składników w preparatach do pielęgnacji skóry mężczyzn? Aby odpowiedzieć na potrzeby takiej skóry, krem do codziennej pielęgnacji powinien wykazywać działanie:

  • sebostatyczne,
  • nawilżające,
  • bakteriostatyczne,
  • dotleniające,
  • stymulujące produkcję kolagenu,
  • wspierające układ odpornościowy skóry,
  • regenerujące mikrouszkodzenia i drobne urazy,
  • wzmacniające naczynia krwionośne,
  • złuszczające (keratolityczne).

Zostaw komentarz

Prosimy zauważyć, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.