Skóra naczyniowa jak pielęgnować?

Skóra naczyniowa jak pielęgnować?

Kiedy skóra naczyniowa staje się dokuczliwym problemem, warto zastanowić się, z jakimi czynnikami pobudzającymi powstawanie zmian naczyniowych mamy do czynienia na co dzień i które z nich możemy ograniczyć.

 

Skóra naczyniowa, reaktywna nie lubi:

 

  • wysokiej temperatury (sauna, solarium, gorące napoje, długie kąpiele);
  • mrozu i zimna;
  • promieniowania UV;
  • miejscowo stosowanych glikokortykosteroidów (GKS) i retinoidów;
  • leków ogólnoustrojowych, rozszerzających naczynia krwionośne, np. GKS, statyny, nitrogliceryna;
  • kosmetyków z substancjami ściągającymi, mocno złuszczającymi, wysokimi stężeniami kwasów, alkoholem, acetonem, laurylosiarczanem sodu, mentolem;
  • twardej lub chlorowanej wody.

 

Choroby ogólnoustrojowe, które sprzyjają pojawieniu się zmian naczyniowych i rozwojowi trądziku różowatego, to m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby wątroby, grypa i inne stany chorobowe przebiegające z gorączką. Znaczenie mają również zaburzenia hormonalne (ciąża menopauza), zaburzenia żołądkowo-jelitowe, a także palenie papierosów i niektóre produkty spożywcze.

Produkty spożywcze, które mogą nasilać grę naczyniową i sprzyjać pojawianiu się grudek i krostek w przebiegu trądziku różowatego, to np.:

  • sery i inne produkty mleczne;
  • ostre przyprawy (szczególnie z kapsaicyną), sos sojowy, pieprz;
  • kawa, herbata. alkohole (szczególnie czerwone wino, piwo);

Ekstrakt z nasion kasztanowca zwyczajnego (INCI: Aesculus Hippocastanum Seed Extract) jest surowcem bogatym w składniki aktywne pozytywnie wpływające na naszą skórę.  Duża zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych (szczególnie kwasu linolowego), tanin, kamferolu, rutyny, flawonoidów i polifenoli zapewnia prawidłowe odżywienie i pobudzenie w skórze procesów regeneracyjnych.

 

Szczególnym składnikiem jest escyna, czyli mieszanina glikozydów saponinowych - związków stosowanych od wieków w tradycyjnej chińskiej medycynie do leczenia oparzeń, otarć naskórka, obrzęków i żylaków. Ma właściwości przeciwzapalne i wazoprotekcyjne, czyli korzystnie wpływające na unaczynienie skóry. Escyna wzmacnia i uelastycznia ściany naczyń. Hamuje działanie hialuronidazy, kolagenazy i elastazy - enzymów rozkładających poszczególne elementy naszej skóry. Dzięki działaniu escyny rumień rzadziej się pojawia, a skóra jest mniej podatna na działanie czynników zewnętrznych, np. promieniowania słonecznego. Escynę wspomaga zawarta w ekstrakcie z kasztanowca eskulina, która zmniejsza przepuszczalność włosowatych naczyń krwionośnych, poprawiając odżywienie i dotlenienie skóry.

 

Escyna wykazuje też działanie przeciwwirusowe.

W kremie AY3 znajdziemy ekstrakt z drewna lipy drobnolistnej (INCI: Tilia Cordata Wood Extract). Drzewo powszechnie spotykane w parkach i ogrodach, którego jasnożółty kwiatostan jest od wieków stosowany do przygotowywania naparów. Właściwości lipy wykorzystuje się do łagodzenia przeziębień i zmniejszenia bolesności miesiączek. Nie tylko kwiaty mają dobroczynne działanie. Kora lipy drobnolistnej jest źródłem wielu składników aktywnych, wpływających pozytywnie na skórę.

Bogata w związki flawonoidowe (kamferol, kwercetyna, mirycetyna) działa przeciwzapalnie, wspomagając prawidłowy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych poprzez obniżenie jej lepkości. Zawartość kwasu kawowego i tokoferolu (witamina E) pomaga skórze zwalczać wolne rodniki, odpowiedzialne za proces starzenia się. Naturalne olejki eteryczne w ekstrakcie kory nadają przyjemny zapach kosmetykom, ale działają też przeciwbakteryjnie, wpływając na mikrobiom skóry.

 

Lipa drobnolistna należy do drzew z rodziny ślazowatych. W jej korze znajdziemy związki śluzowe o charakterze cukrowym, które w obecności wody tworzą ochronną błonę, zabezpieczającą skórę przed czynnikami drażniącymi i działającą zmiękczająco. Śluzy roślinne wspomagają też wyciszenie stanów zapalnych. Dlatego ekstrakt z drewna lipy jest cennym składnikiem kremu AY3 Chestnut,

Olej z czarnuszki zawiera też nienasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol, będące niezbędnym składnikiem bariery hydrolipidowej naskórka. Najwięcej w oleju z czarnuszki znajdziemy kwasu linolowego (50-60%), który ma właściwości antyoksydacyjne, wspomaga regenerację komórek i działa seboregulująco. W skład oleju wchodzą też saponiny, w tym alfa-hederyna o potencjalnym działaniu przeciwnowotworowym.

Kolejnym dobroczynnym surowcem z natury w kremie AY3 jest ekstrakt z kory oczaru wirginijskiego (INCI: Hamamelis Virginiana Bark/Twig Extract). Jego korzystne działanie - zarówno na skórę, jak i ogólnoustrojowe - zostało pozytywnie ocenione przez FDA (amerykańską Agencję Żywności i Leków) i EMA (Europejską Agencję Leków). Jest bogaty w garbniki (8-12%), w tym charakterystyczną dla oczaru hamamelitaninę. Są to substancje o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym, zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych w skórze, redukując zaczerwienienie. Uszczelniają błony komórkowe, poprawiając fizjologiczny stan żywych warstw naskórka.

W korze oczaru znajdziemy też związki flawonoidowe o działaniu antyoksydacyjnym, saponiny, żywice i olejki eteryczne. Cennym składnikiem aktywnym ekstraktu z kory jest kwas galusowy. Kwas ten neutralizuje wolne rodniki, moduluje odpowiedź autoimmunologiczną (ograniczając reakcje alergiczne), ponadto w badaniach na fibroblastach wykazał pozytywny wpływ na produkcję elastyny i prokolagenu I.

 

Ekstrakt z szyszek cyprysu wiecznie zielonego (INCI: Cupressus Sempervirens Seed Extract) to kolejny składnik aktywny kremu AY3 Chestnut. W składzie ekstraktu znajdziemy flawonoidy, alkaloidy, saponiny i olejki eteryczne

Zostaw komentarz

Prosimy zauważyć, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.